Lisek Lizonka (Little Fox Lizonka) wzór LittleOwlsHut + tłumaczenie

Hej, ostatnio przetłumaczyłam na j. polski wzór LittleOwlsHut Lisek Lizonka (Little Fox Lizonka). Nagrałam też filmik o tym projekcie, który możecie obejrzeć na moim kanale YouTube w serii Amigurumi Workshop (na kanale znajdziecie playlistę w języku polskim i angielskim). Zachęcam do subskrybowania kanału i bloga. W poście zamieszczam zdjęcia wykonane podczas pracy nad liskiem. Jeśli podoba Wam się wzór, możecie go kupić w polskim tłumaczeniu (ze zniżką 30% do 30 września) na stronie LOH na Etsy w sklepie LittleOwlsHutPolski. Są tam też inne wzory, które przetłumaczyłam (mają w nazwie liczbę i kod PLM). Jeśli będziecie mieć trudności z tymi wzorami, to śmiało piszcie - już je przerobiłam i chętnie pomogę :) A teraz zapraszam do obejrzenia filmiku i poproszę o łapki w górę ;)

***
W serii Amigurumi Workshop opowiadałam Wam już o innych projektach LOH, a także przedstawiałam moje autorskie wzory. Jeśli chcecie obejrzeć nagrane filmiki, zajrzyjcie na  playlistę na kanale YouTube - są dwie playlisty - jedna w j. polskim, a druga w j. angielskim.
Jeśli chodzi o wzory LittleOwlsHut, to przerobiłam następujące projekty: Shih-tzu, Owieczka Dolly, Myszka Sofia, Urocza Sowa, Kot Jeremy, Świnka, Mikołaj, Koń (Horse White Dream), Szczeniaczek-przytulaczek Beemka. Większość z nich przetłumaczyłam na j. polski (shih-tzu jeszcze przede mną do przetłumaczenia ;)) .
Z kolei wśród wzorów mojego autorstwa są: Pinokio, Zakochane misie (wzór dostępny tutaj), Słodziaki (część 1), Rufus i Rafija (wzór dostępny tutaj), Star Love, Zabiegane robaczki oraz Tomek i przyjaciele.

***
Przejdźmy teraz do omówienia projektu Little Fox Lizonka.


Filmik o lisku możecie obejrzeć, klikając w zdjęcie poniżej:Filmik w j. angielskim jest tutaj.

Autorka: Svetlana Pertseva
Poziom: Zaawansowany

Materiały

Autorka wzoru użyła włóczki podstawowej: akrylowej 350 m/100 g, szydełko 1,75 mm
Ja natomiast użyłam następujących włóczek:
  • YarnArt Jeans – ciemnobeżowy nr 7 (włóczka podstawowa); buty: czarny (podeszwa), jasnoszary nr 49, brudny róż nr 65,
  • YarnArt Mink, szary nr 335 – to ta sama włóczka, której użyłam do wykonania sówki Zosi z serii o Słodziakach.
  • Szydełko: 2 mm dla włóczki YAJ i 2,5 mm dla włóczki YAMink
  • Do wykonania swetra: Drops Baby Merino mix nr 34 (kolor wrzosowy). Dziergałam dwiema nitkami jednocześnie, druty 3 mm.
 

***
Rozpoczęłam od PALCÓW I RAMION – wyszydełkowałam kciuk i 3 palce dla każdej dłoni.
Autorka wzoru wprowadza do palców ramę z drutu i dalej szydełkuje ramiona wokół drutu. Ja nie użyłam ramy z drutu (ponieważ zabawka jest prezentem dla małej dziewczynki). Zamiast drutu dodałam stopniowo wypełnienie.

Następnie wyszydełkowałam BUTY i NOGI jako jedną część (buty nie są zdejmowane).
Wykonałam czarną podeszwę włóczką YAJ, po czym zmieniłam kolejno na kolor jasnoszary, brudny róż i na końcu - puchatą szarą włóczkę YarnArt Mink.
Wycięłam plastikową wkładkę i włożyłam do wnętrza buta.


Dalej kontynuowałam nogę włóczką podstawową w kolorze beżowym.
We wzorze jest podane, by do wnętrza nóg włożyć ramę z drutu, ale ja nie użyłam drutu.
Jeśli chcecie dodać drut, kierujcie się instrukcjami podanymi we wzorze - tam jest wszystko dokładnie opisane, gdzie wprowadzić drut, jaką ma mieć długość itp. Końce drutu owińcie taśmą izolacyjną lub plastrem, by je zabezpieczyć.


Jeśli chodzi o TUŁÓW - znacznik przebiega wzdłuż centralnej tylnej części tułowia, dlatego trzeba wyrównać znacznik, czyli zrobić shift stitches - ja nazywam je "oczkami ruchomymi", ponieważ czasem trzeba dodać półsłupki, a niekiedy je spruć (w zależności od pozycji znacznika).
Shift stitches są dokładnie opisane we wzorze.

We tułowie trzeba też zrobić miejsce na druty chodzące z ramion i nóg, wykonując 1 oczko łańcuszka we wskazanych miejscach. Mimo że nie dodawałam drutu, chciałam sprawdzić te punkty przyłączeń, więc dodałam sugerowane 1 o.ł. i dodatkowo zaznaczyłam otwory na ramiona i nogi za pomocą różowych znaczników (na zdjęciu poniżej)


Jeśli używacie drutu, wprowadźcie druty wystające z ramion i nóg do wnętrza tułowia, a we wnętrzu tułowia skręćcie druty i zabezpieczcie taśmą. Wypełnijcie tułów przed zamknięciem otworu.

Następną częścią był OGON. Zaznaczyłam miejsce na ogon między okr. 29-30 – pomarańczowy znacznik na zdjęciu powyżej). Ja wyszydełkowałam ogon później, wkłuwając szydełko pod półsłupkami tułowia. Możecie też wykonać ogon oddzielnie i przyszyć go do tułowia.

GŁOWA – znacznik przebiega wzdłuż górnej części głowy, rozpoczynając od nosa, więc tu także trzeba wykonać oczka ruchome.

Dodałam znaczniki dla oczu i szyi - musiałam odrobinę dostosować znaczniki szyi przez ukształtowanie twarzy (u mojego liska znaczniki były odrobinę krzywo w stosunku do oczu) - możliwe, że stało się tak tylko z moim liskiem, a z Waszymi będzie wszystko OK.
Chciałam dodać bezpieczne oczka zamiast przyklejanych koralików, dlatego musiałam je wprowadzić przed zamknięciem otworu głowy. Najpierw ukształtowałam więc twarz (oczodoły i usta), po czym dodałam oczka. Użyłam oczek o średnicy 12 mm.
We wzorze kształtowanie twarzy wypada po wyszydełkowaniu głowy, a oczka są przyklejone na końcu.

USZY

Przed wyszydełkowaniem uszu podzieliłam głowę symetrycznie na pół i naszkicowałam linię obojga uszu za pomocą szpilek Liczyłam od żółtej szpilki - polecam zobaczyć na filmiku). Miejsce szydełkowania uszu jest dokładnie opisane we wzorze za pomocą diagramów. Nie powinniście mieć problemów z uszami, ale trzeba im poświęcić trochę czasu. To chyba najtrudniejsza część w tym wzorze (moim zdaniem).
Zgodnie z zaleceniami, najpierw lepiej wyszydełkować pierwszy rząd dla obojga uszu, żeby sprawdzić ich symetryczne rozmieszczenie.
Możecie też wyszydełkować uszy oddzielnie, a później je przyszyć do głowy - nie próbowałam, więc nie mogę polecić, czy tak jest prościej. Ja nie lubię szycia, unikam szycia i dlatego wolę wersję z szydełkowaniem pod półsłupkami głowy.
Prawe ucho - pierwszy rząd
Uszy wyglądają podobnie do uszu kota Jeremiego (jego autorką także jest Svetlana Pertseva) i ich sposób szydełkowania jest zbliżony.

WARGI i BRWI

Wargi można wykonać w dwóch wersjach (1 - po lewej, 2 - po prawej):

Wolę osobiście wersję pierwszą (po lewej).
Zrobiłam drobną modyfikację - brwi wykonane zgodnie ze wzorem służą liskowi za powieki (chciałam przykryć odrobinę bezpieczne oczka). Brwi natomiast wyszyłam z użycie czarnego kordonka.
Brwi, które posłużyły mojemu liskowi za powieki

SWETER

We wzorze autorka podała, jak wykonać sweterek w dwóch wersjach - na drutach i na szydełku. Ja bardzo lubię ubrania na drutach, więc zabrałam się do wykonania tego sweterka.

Aby wykonać sweterek na drutach, wystarczy poznać: oczka prawe, oczka lewe i podstawy wykonywania warkoczy. Dobrze jest też wiedzieć, jak działać z drutami pończoszniczymi (ostro zakończone z obu stron, do dziergania w okrążeniach kołnierzyka).
Użyłam włóczki Yarn Drops Baby Merino – rozdzieliłam motek na połowę i przerabiałam 2 nitkami, druty 3 mm. Wybrałam tę włóczkę, ponieważ podoba mi się kolor wrzosowy i uznałam, że ten kolor dobrze pasuje do koloru butków liska.
Dostosowałam jednak wzór – zrobiłam dłuższy ściągacz (8 rzędów, a nie 4), przód i tył liczy ok. 20 rzędów i w rzędach jest podobna liczba oczek. Przód pomniejszyłam - w stosunku do wzoru - o 5 oczek z obu stron, więc wyszły mi w rzędzie 32 oczka, a nie 42.

Po wykonaniu przodu i tyłu zszyłam obie części w ramionach i rozpoczęłam rękawy.

Przód

Przód i tył zszyte w ramionach
We wzorze rękawy są wykonane oddzielnie i na końcu przyszyte do sweterka. Nie lubię szycia, więc nabierałam oczka wzdłuż brzegów sweterka (najpierw odliczyłam 10 oczek z obu stron od szwu ramienia)

Kołnierzyk – nabierałam oczka dookoła dekoltu. Użyłam drutów pończoszniczych i dziergałam w okrążeniach, więc nie musiałam później zszywać tyłu kołnierzyka.
Na końcu zamknęłam oczka i obrobiłam brzeg włóczką YarnArt Mink, żeby nawiązać do butów (w butach też użyłam tej włóczki).


Po nagraniu filmiku zrobiłam sweter na szydełku, żeby sprawdzić tłumaczenie na j. polski (zawsze najpierw szydełkuje zabawki zanim je przetłumaczę). Zdjęcia z kolejnych etapów pracy nad sweterkiem załączam poniżej:


==
AKTUALIZACJA (5 marca 2020): ostatnio dostałam wiadomość od Sabax na Ravelry, że rękawy są przyszyte odwrotnie - 12 oczek łańcuszka, które były zamknięte w okrąg powinny otaczać nadgarstek. Na zdjęciu poniżej widzicie, że sweterek mojego liska ma dzwonowate rękawy :) Zwróćcie na to uwagę. Jeśli nie chcecie, by sweterek był w stylu "dzieci kwiatów", przyszyjcie rękawy odwrotnie (węższa część wokół nadgarstka) :)
==
Wszystkie elementy liska były gotowe i pozostało je tylko zebrać w całość :)

Rozmiar poszczególnych elementów  
Spójrzcie na gustowną miarkę, której używam do mierzenia części liska - znalazłam ją w czerwcowym pudełku od KnitCrate. JUNE KnitCrate Membership - obejrzyj unboxing ;)
  • głowa (bez uszu) = 8 cm / 3.14"
  • buty i nogi = 10 cm / 4"
  • podeszwa buta = 5 cm / 2"
  • tułów = 9.5 mm / 3.74"
  • palec = 3 cm / 1.18"
  • ramię = 11,5 cm / 4.5" (z dłonią) and 5 cm / 2" (bez dłoni)

Co dalej?

1. Wyszydełkowałam prawe ucho i ogon.
2. Przyszyłam rękawy i zszyłam boki swetra.
3. Przyszyłam ramiona i nogi (w punktach, gdzie były różowe znaczniki), nałożyłam sweter na tułów i przyszyłam głowę do tułowia.

 


4. Dokończyłam szczegóły twarzy: przyszyłam wargę i powieki, wyhaftowałam brwi (czarnym kordonkiem) i nosek.
Nosek możecie także ulepić z masy termoutwardzalnej (glinki polimerowej) i wypiec w piekarniku lub użyć gotowego bezpiecznego noska.
Przykleiłam rzęsy - wycięłam dwa paski czarnego filcu (dopasowane wielkością do powiek) i przykleiłam kępki rzęs w rogach (z użyciem kleju magic). Poczekałam trochę aż wyschnie i przykleiłam filc razem z rzęsami do wewnętrznej strony powieki.
Metodą filcowania wykonałam białe elementy wokół oczu i różowy języczek wewnątrz ust.5. Przyszyłam ozdobne guziczki - biedronkę (do sweterka) i fioletowe motylki (do butów).


6. Na końcu odrobinę wycieniowałam uszy i zaróżowiłam policzki.

Lisek bez uszu ma ok. 26 cm / 10.26" wysokości, więc jest to zbliżony rozmiar do liska oryginalnego (25 cm)
Jak Wam się podoba Lizonka?

Mam nadzieję, że mój filmik się Wam przyda. Będę wdzięczna za każdą łapkę w górę oraz za subskrybowanie kanału i bloga :)
Miłego weekendu!Komentarze