Szalony Królik (Rabbit Dude - duża wersja) - wzór: LittleOwlsHut


Hej, w moim warsztacie amigurumi Amigurumi Workshop #20 chciałabym przedstawić Wam Szalonego Królika (Rabbit Dude Keks) – wzór: LittleOwlsHut. To duża wersja królika, jednak jakiś czas temu pojawił się także wzór na małego szalonego królika i w kolejnym filmiku Wam go przedstawię i przetłumaczę wzór na j. polski (wzór będzie dostępny w sklepie LittleOwlsHutPolski na etsy). Miłego czytania ;)
 ***
Link to filmiku w serii Amigurumi Workshop #20 (PL) jest poniżej:Autorka projektu: Svetlana Pertseva
Poziom trudności: zaawansowany

 

Materiały i narzędzia:

Włóczka:
 •  Włóczka w kolorze różowym – dowolna. We wzorze użyto 5 motków “Baby Softy” firmy Alize (100% poliester, 50g/115m).
 •  Włóczka w kolorze białym – dowolna, jednak najlepiej użyć takiego samego rodzaju jak w przypadku różowej. We wzorze użyto 2 motków “Baby Softy” firmy Alize (100% poliester, 50g/115m).
 •  Włóczka w kolorze czerwonym lub jasnoróżowym – dowolna, jednak najlepiej użyć takiego samego rodzaju jak w przypadku różowej. We wzorze użyto ok. 10 m jasnoróżowej “Baby Softy” firmy Alize (100% poliester, 50g/115m).
Zestaw włóczek do wykonania królika można kupić tutaj:
https://www.etsy.com/shop/LittleOwlsHutRUSSIAN

Wskazówka: Możesz użyć dowolnej puszystej włóczki. Im grubsza włóczka, tym większa będzie Twoja zabawka. Upewnij się jednak, czy włóczka, której chcesz użyć, jest wystarczająco miękka. Jeżeli wybierzesz zbyt sztywną, możesz mieć problem z uformowaniem głowy.
Uwaga: Jeżeli użyjesz cieńszej włóczki, na przykład “Nubuk” firmy Kartopu (22% akryl, 78% poliamid, 550m/100g), to Twoja zabawka będzie miała około 45 cm (17,7 cala). W tym przypadku będziesz potrzebować około jednego motka różowego koloru, ćwierć motka białego oraz trochę czerwonego lub jasnoróżowego.
 •  Użyte szydełko 2.0 mm.
 •  Bezpieczne oczy (we wzorze użyte 18-20 mm średnicy). Zamiast gotowych oczu można użyć koraliki.
 •  Igła do szycia i igła do formowania głowy.
 •  Mocna nić do formowania głowy.
 •  Kawałek grubej tkaniny do usztywnienia szyi (opcjonalnie).
 •  Wypełnienie.

Rozmiar końcowy: ok. 65 cm (25,6 cala) wysokości bez uszu / 95 cm (37,4 cala) wysokości z uszami, z użyciem materiałów wskazanych we wzorze.

***

Kiedy przygotowuję filmik z serii Amigurumi Workshop - dotyczący wzorów LittleOwlsHut - zawsze, we współpracy z LOH, tłumaczę określony wzór na j. polski. Ten wzór na dużego Szalonego Królika był akurat tłumaczony przez inną osobę - możecie go nabyć w sklepie LittleOwlsHutPolski na etsy. Aktualnie jestem w trakcie tłumaczenia wzoru na małego szalonego królika i niedługo pojawi się w sklepie LOH.

***
Do wykonania dużego królika użyłam włóczki Alize Softy, ale wykorzystałam więcej kolorów, a nie tylko dwa kolory. Chciałam zużyć włóczki, które miałam w swoich zbiorach. Użyłam ok. 2 motków koloru czerwonego, 2 motków czarnego i po jednym motku pozostałych kolorów - niebieskiego, beżowego i żółtego (sporo jeszcze zostało).
W niektórych partiach królika trzeba wykonywać tzw. shift stitches – jest to objaśnione we wzorze
(we wzorze polskim na dużego królika shift stitches określone zostały przez innego tłumacza jako “oczka zmianowe”; ja w moich tłumaczeniach shift stitches określam jako “oczka ruchome”).
Na początek wyszydełkowałam próbkę, żeby sprawdzić, czy będzie miała takie same rozmiary jak we wzorze (średnica 4,5 cm).


Rozpoczęłam od wykonania ramion z palcami i nóg z palcami. We wzorze projektantka najpierw szydełkuje szczegóły twarzy: usta, zęby, oczy, nos, a także głowę. Ja zostawiłam te elementy na koniec i rozpoczęłam od wykonania kończyn - tak było mi wygodniej. Dzięki temu miałam kontrolę nad proporcjami (czy głowa będzie odpowiedniej wielkości w stosunku do tułowia itp.)

RAMIONA.
Wyszydełkowałam 8 palców (4 dla każdej dłoni), a następnie przyłączyłam palce i utworzyłam dłoń. Znacznik przebiega wzdłuż dłoni (od palca środkowego), więc trzeba wykonywać dodatkowe oczka (shift stitches). Przyłączyłam kciuk, wkłuwając szydełko w oczka kciuka i dłoni, a w kolejnym okrążeniu szydełkowałam wokół nieprzerobionych oczek kciuka.


Następnie zaczęłam NOGI.

Wyszydełkowałam 6 palców - duży, środkowy i mały dla każdej stopy. Każdy palce ma inny rozmiar, więc dodałam notki, by później się nie pomylić podczas łączenia palców w stopę.
Połączyłam palce, rozpoczynając od małego palca (po wykonaniu małego palca nie ucinałam włóczki). Znacznik przebiega wzdłuż boku stopy, od małego palca, dlatego trzeba wykonywacć oczka ruchome.Wzór zawiera informację dotyczącą wypełnienia – ramiona i nogi powinny być wypełnione mocno, by odskakiwały po zgięciu.

Jeśli chodzi o zmiany kolorów -  uwzględniłam dokładną liczbę pasków i miejsce zmian kolorystycznych, ale kolory pasków wprowadzałam w sposób dowolny. We wzorze podana jest wskazówka, że nie trzeba utrzymywać prosto znacznika, gdy zmieniamy kolory w kolejnych okrążeniach. Zdaniem autorki wzoru - to dodaje królikowi uroku. Można też utrzymywać znacznik w linii prostej. ja nie wyrównywałam znacznika w ramionach i nogach.
Wzór zawiera dokładne schematy pokazujące sposób przyłączania palców, by uzyskać dłoń lub stopę.

***

TUŁÓW.
Znacznik przebiega wzdłuż pleców - trzeba go wyrównać za pomocą shift stitches. Podążajcie za instrukcjami we wzorze, objaśniającymi jak przyłączać nogi. Można je dołączyć tak, by palce były skierowane do przodu lub na boki. Ja wybrałam wersję z palcami skierowanymi do przodu, dlatego rozpoczęłam od wewnętrznej strony nogi prawej.
Ramiona są przyłączone do tułowia w okr. 57. Uwaga na kciuki! - powinny być skierowane do przodu. Ramiona przyłączam, wkłuwając szydełko w oczka ramienia i tułowia.
Autorka wzoru poleca zwinąć do wewnątrz ostatnie okrążenia szyi (linia zgięcia przebiega w okr. 70) i wypełnienie szyi grubym kawałkiem materiału, by ją usztywnić. 


USZY

Znacznik przebiega wzdłuż tylnej części ucha i trzeba przerabiać shift sts. Uszy nie są wypełnione.

OGON - jak widać poniżej.SZCZEGÓŁY TWARZY

USTA wykonane z użyciem włóczki YarnArt Jeans (antique rose - brudny róż) i szydełka 2,5 mm. Akurat nie miałam różowej włóczki Alize Softy, więc wspomogłam się włóczką YAJ.
Usta są szydełkowane w rzędach.

ZĘBY wykonane białą włóczką Alize i delikatnie wypełnione.

OCZY wyszydełkowane włóczką Alize w kolorach białym i niebieskim. Jeśli znacie lisa Hansa Fritza von Rosenblatta, to zauważycie podobieństwo w sposobie wykonania oczu.
Zob. Amigurumi Workshop #18.
Dodałam bezpieczne oczka o średnicy 16 mm po wyszydełkowaniu okr. 10. Możecie też na końcu doczepić albo przykleić koraliki / półkoraliki. Ja wolałam dodać bezpieczne oczka.


NOS - wykonany włóczką YarnArt Jeans (antique rose - brudny róż) i szydełkiem 2,5 mm, podobnie jak usta.

Na końcu wyszydełkowałam GŁOWĘ.
Znacznik przebiega od czubka głowy, wzdłuż twarzy, aż do podbródka. Trzeba przerabiać ruchome oczka. Kawałkami włóczek w różnych kolorach zaznaczyłam punkty potrzebne do ukształtowania pyszczka królika:
1 – żółty; 2 – pomarańczowy; 3 – czerwony; 4 – beżowy; 5 – niebieski; 6 – różowy.
Znaczniki szyi: 1 – zielony, 2 – brązowy.


Głowa zawiera paski - to akurat moja wersja. We wzorze głowa jest szydełkowana włóczką w jednym kolorze, ale ponieważ nie miałam wystarczająco dużo włóczki w jasnym kolorze, postanowiłam pokombinować z kolorami, które miałam.
Pyszczek można ukształtować przed zamknięciem otworu głowy lub na końcu. Ja zrobiłam to na końcu, po dodaniu ust. Usta są szydełkowane razem z głową, wkłuwając szydełko w oczka ust i głowy.
Poniżej widzicie wszystkie elementy królika:
***
Mój królik ma rozmiar podobny jak we wzorze.
Pyszczek ukształtowałam z użyciem nici dentystycznej. 
Przyszyłam zęby, oczy i nos. Ogon przyszyłam między okr. 8-14. 
Na końcu przyszyłam szyję do głowy. Do usztywnienia szyi użyłam skrawków materiału.
Sprawdziłam i polecam ten zabieg. Lepsze jest wypełnienie kawałkami materiału niż kulką silikonową, która przy mocnym wypełnieniu może prześwitywać. Materiał lepiej się sprawdził.
We wzorze jest podane, że podbródek powinien wypadać w jednej linii z ramionami, gdy patrzymy na królika z boku.
Zostały jeszcze do przyszycia uszy - zgięłam uszy w połowie i razem je zszyłam, a później przyszyłam na czubku głowy.


Podsumowując: czy łatwo było zrobić królika? Tak, choć zmiany kolorów w konkretnych okrążeniach wymagały dużej uwagi. Musiałam być bardzo skoncentrowana i dokładnie liczyć oczka w okrążeniach - szydełkowanie włóczką Alize Softy nie należy do najłatwiejszych, ale można się przyzwyczaić.

***

Następny filmik o małym szalonym króliku ukaże się wkrótce wraz ze wzorem w j. polskim.
Subskrybujcie mój kanał i blog.


Komentarze

 1. Estou apaixonada é lindo, meu sobrinho vai enlouquecer.
  Vcs vendem o PDF dele? Se sim qual o valor? Só que o PDF tem que ser em português, pois não entendo o seu idioma. Antecipadamente muito grata 😍😍🥰🥰

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hi, I am not the designer of the pattern. Please visit LittleOwlsHut https://www.littleowlshut.com/shop-patterns or try to translate from English to your language using e.g. https://oombawkadesigncrochet.com/2014/05/portuguese-crochet-terms-and-u-s-crochet-terms.html All the best!

   Usuń
 2. Hola soy de Argentina y quisiera saber si alguien es tan amable me dice donde puedo encontrar el patron fre porque no dispongo de dinero Muchas gracias Mirta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yo lo tengo el patron pero en rumano y no lo entiendo y no lo puedo traducir Gracias

   Usuń
  2. Hello, the pattern is only in English, Polish, Dutch, French, German, Hebrew. https://www.etsy.com/pl/listing/452450114/121-crochet-pattern-in-english-language?click_key=1568e12f637bc50534da70840920d4b0cd1c15b1%3A452450114&click_sum=747f92ff&rec_type=ss&ref=landingpage_similar_listing_top-1 You could translate in google translator or use dictionary English - Spanish crochet terminology. https://oombawkadesigncrochet.com/u-s-and-spanish-crochet-terms/ Regards!

   Usuń
 3. Bonjour moi je veux le grand modèle car j ai le petit et je voudrais faire le grand mais plus payé quelqu un pourrait m offrir le modèle merci

  OdpowiedzUsuń
 4. Hola solo no se cm hacer la cabeza en español, alguien me explica

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz