Lis Hans-Fritz von Rosenblatt (wzór: LittleOwlsHut) TŁUMACZENIE PL

Hej :) Bardzo się cieszę, że mogę Wam w końcu pokazać projekt od LittleOwlsHut: Lis Hans-Fritz von Rosenblatt. Wzór przetłumaczyłam na język polski - jest dostępny w sklepie LittleOwlsHutPolski na Etsy ze zniżką 30% do 23 marca.
Nagrałam też prezentację w serii Amigurumi Workshop #18 na moim kanale YouTube - zachęcam do obejrzenia. W poście załączam opis projektu ze zdjęciami wykonanymi podczas prac nad lisem. Bardzo dziękuję za subskrybowanie kanału i bloga :)

***
O tym lisku opowiadam w filmiku (seria Amigurumi Workshop #18) na kanale YouTube:


Autorka wzoru: Svetlana Pertseva
Poziom: Zaawansowany


MATERIAŁY I NARZĘDZIA (pierwsza strona wzoru):


✓ Włóczka podstawowa – użyłam ok. 100 g włóczki “Mohair Delicate” firmy Nako (40% moher, 60% akryl, 500m/100g) – kolor pomarańczowy do wykonania głównych partii ciała, 30 g – kolor czarny do wykonania nosa i kończyn, 300 cm/118 cali – kolor biały do wykonania końca ogona.
✓ Niewielka ilość gładkiej włóczki w kolorze białym do wykonania białek oczu – użyłam 200 cm/78,7 cala. Upewnij się, że włóczka ma taką samą grubość jak włóczka podstawowa lub może być odrobinę cieńsza niż włóczka podstawowa (800-900m / 100g).
✓ Szydełko dopasowane do włóczki – ja użyłam szydełka 1,75 mm;
✓ Para gotowych oczu – użyłam oczek o średnicy 10 mm. Możesz użyć czarnych półkoralików, koralików lub guzików;
✓ Pojedynczy miedziany przewód elektryczny – użyłam drutu o długości ok. 400 cm / 157,5 cala i średnicy 1 mm;
✓ Klej, wypełnienie;
✓ Taśma klejąca / izolacyjna ok. 1 cm szerokości do owinięcia końców drutu w celu zebezpieczenia (opcjonalnie);
✓ Żyłka wędkarska do wykonania wąsów;
✓ Materiał do cieniowania (opcjonalnie) – pastele, cienie, kredki itp.

Do wykonania kamizelki i kapelusza alpejskiego (opcjonalnie)
✓ Włóczka w kolorze czarnym, tej samej grubości co włóczka podstawowa – ja użyłam ok. 30 g do wykonania kamizelki i nieco więcej do zrobienia kapelusza;
✓ Szydełko 1,75 mm;
✓ Piórko do ozdobienia kapelusza (opcjonalnie).***
Ja użyłam włóczki YarnArt ANGORA RAM (40% moher, 60% akryl, 500m/100g): kolor pomarańczowy nr 8273, czarny i beżowy.
Taki sam rozmiar szydełka, jak autorka wzoru: 1,75 mm;

Do wykonania białek oczu użyłam białej włóczki YarnArt Jeans.
Wykorzystałam bezpieczne oczka o średnicy 10 mm. Możecie też użyć koralików/półkoralików/guzików - przyszyć lub przykleić oczka.

Zabawka zawiera ramę z drutu - podążałam za instrukcjami we wzorze i zastosowałam pojedynczy przewód elektryczny o średnicy 1 mm. Drut owinęłam w odpowiednich miejscach taśmą izolacyjną, by go zabezpieczyć.

Do wykonania detali twarzy użyłam żyłki wędkarskiej do zrobienia wąsów i pasteli do wycieniowania.

Do wykonania ubrań - kapelusza i marynarki - użyłam włóczki ANGORA ACTIVE YarnArt nr 849.
Kapelusz ozdobiłam czerwonym piórkiem.

ROZMIAR KOŃCOWY (zgodnie z opisem wzoru autorki):

Ok. 36 cm/14,2 cala wysokości, z użyciem materiałów podanych we wzorze.

Moja zabawka ma nieco większy rozmiar - 44 cm wysokości. może stało się tak dlatego, że szydełkowałam odrobinę luźniej lub użyłam innej włóczki.

***
Rozpoczęłam od wyszydełkowania ośmiu PALCÓW (4 dla każdej dłoni) włóczką w kolorze czarnym.
Następnie połączyłam palce, by utworzyć DŁOŃ. Znacznik dłoni przebiega wzdłuż tylnej strony dłoni, więc trzeba wykonywać ruchome oczka (shift stitches), czyli dodatkowe półsłupki na końcu określonych okrążeń (najczęściej co 3-5 okrążenie), by wyrównać znacznik, który ma tendencję do skręcania na prawą stronę (podążajcie za instrukcjami). Zaznaczyłam też, która ręka jest prawa, a która lewa, by uniknąć błędu przy dołączaniu ramion do tułowia na późniejszym etapie prac.
Ukształtowałam ramę z drutu i włożyłam ją do wnętrza dłoni (każdy palec zawiera drut) - autorka wzoru dokładnie podała, jak ukształtować drut. Wokół drutu owinęłam taśmę izolacyjną. Autorka wzoru owinęła drut taśmą tylko w części ramion, natomiast ja także owinęłam druciki włożone do każdego palca.Następnie rozpoczęłam szydełkowanie RAMION. Szydełkowanie wokół drutu nie było wygodne, ponieważ ramiona są cienkie, ale efekt jest tego warty :)
Po wyszydełkowaniu okr. 33 zmieniłam kolor włóczki z czarnego na pomarańczowy.
Rozpoczęłam NOGI włóczką w kolorze czarnym, po wyszydełkowaniu okr. 31 zmieniłam włóczkę na kolor pomarańczowy. Nie ma potrzeby wyrównywania znacznika w nodze.
OGON szydełkowałam najpierw włóczką w kolorze beżowym, a później na przestrzeni kilku okrążeń były zmiany między kolorami beżowym i pomarańczowym, dzięki czemu powstał nieregularny zygzak.

***
Po skończeniu ogona rozpoczęłam TUŁÓW i dołączyłam nogi, wkłuwając szydełko przez oczka nóg (od strony wewnętrznej) i oczka tułowia. Znacznik tułowia przebiega wzdłuż brzucha (centralna przednia część). Trzeba wykonywać co kilka okrążeń ruchome oczka, by utrzymać znacznik w linii prostej. W okr. 32 przyłączyłam ogon w podobny sposób, w jaki dołączyłam nogi.
Do wnętrza nóg i ogona włożyłam ramę z drutu - sposób kształtowania jest dokładnie wyjaśniony we wzorze, więc podążajcie za instrukcjami. Drut owinęłam taśmą, by go zabezpieczyć. Nie zapomnijcie o stopniowym wypełnianiu tułowia, w miarę szydełkowania kolejnych okrążeń.


Szydełkowanie wokół drutu i wypełnianie zabawki, gdy drut jest w środku tułowia, nie jest proste, ale do zrobienia :). Równomiernie wypełnijcie tułów, by ciało się nie zdeformowało.
Na końcu dołączyłam RAMIONA. Przed przyłączeniem ramion upewnijcie się, że ramiona opadają wzdłuż tułowia i dłonie są ułożone w dobrym kierunku (kciuki skierowane do przodu).


GŁOWA - marker przebiega wzdłuż centralnej przedniej części głowy (od czubka nosa w kierunku tylnej części głowy - trzeba wykonywać ruchome oczka (shift stitches).
Zaczęłam szydełkować od czarnego nosa, a następnie zmieniłam włóczkę na kolor pomarańczowy.
W ciekawy sposób są wykonane fałdki na nosie. Trzeba się skoncentrować, by nie pomylić się podczas szydełkowania fałdek i dobrze policzyć oczka w okrążeniach. Fałdki nie są wypełnione. To  - moim zdaniem - jeden z trudniejszych elementów do wykonania. Jestem pod wrażeniem rozwiązań technicznych zastosowanych we wzorze.

Od okr. 73 projektantka podaje instrukcje, w których miejscach umieścić 3 znaczniki dla każdego UCHA. Trzeba więc dokładnie sprawdzić, czy znacznik głowy przebiega prosto, by dobrze rozplanować uszy. W przeciwnym razie znaczniki zostaną umieszczone niesymetrycznie i uszy wypadną krzywo.Sprytnym rozwiązaniem jest ukształtowanie tylnej części głowy (gdy zerkniecie we wzór, zobaczycie, co mam na myśli - nie mogę wszystkiego zdradzić, bo szanuję pracę autorki).
USZY można szydełkować oddzielnie i później przyszyć do głowy.
Svetlana Pertseva wskazuje, że można szydełkować uszy przed wypełnieniem głowy. Ja wybrałam jednak wersję po wypełnieniu głowy - wkłuwałam szydełko w oczka głowy.
Zalecane jest wykonanie pierwszego okrążenia dla obu uszu, by symetrycznie je rozplanować. Zamiast półsłupków w pierwszym okrążeniu szydełkowałam oczka ścisłe - dzięki temu uszy będą mocniej przytwierdzone do głowy. Autorka zamieściła diagramy, jak wykonać uszy.


Wykonałam więc pierwsze okrążenie dla obu uszu i dalej szydełkowałam prawe ucho. Znacznik uszu przebiega wzdłuż zgięcia (trzeba przerabiać shift stitches).

Szydełkowanie uszu po wypełnieniu głowy nie jest wygodne, zwłaszcza w początkowych okrążeniach, więc może sposób szydełkowania przed wypełnieniem głowy jest lepszy, ale ja nie odważyłam się na to, by nie popełnić błędu (przy wypełnionej głowie mam lepszą kontrolę nad rozplanowaniem uszu).
Decyzja należy do Was :)

Do wykonania OCZU (białek) użyłam białej włóczki YarnArt Jeans (włóczką tworzą 4 skręcone nitki) - usunęłam jedną nitkę, by włóczka była cieńsza, grubość dopasowana do szydełka 1,75 mm (szydełkowałam więc włóczką złożoną z 3 skręconych nitek). Pierwsze oko jest mniejsze niż drugie.
Przed zamknięcie otworu oczu włożyłam bezpieczne oczka. Później po wypełnieniu i zamknięciu otworu wyszydełkowałam powiekę. Białka oczu są do siebie mocno zbliżone i zszyte.
Oczy bez powiek

Wyszydełkowałam też kapelusz i kamizelkę:Na zdjęciu poniżej widzicie poszczególne elementy liska:

Na końcu połączyłam głowę i tułów - drut wystający z tułowia włożyłam do wnętrza głowy (przez otwór w dolnej części głowy). Przyszyłam szyję do głowy, równomiernie rozkładając ostatnie okrążenie szyi, by połączenie było w miarę płynne.
Następnie ukształtowałam pupę i pępek (trzeba wyznaczyć 3 punkty, przez które odpowiednio wkłuwa się igłę - podążajcie za instrukcjami).
Przyszyłam oczy powyżej fałdek, doczepiłam wąsy, ubrałam liska.
Ostatnim etapem było cieniowanie - wycieniowałam koniuszki uszu i miejsce za oczami. Cieniowałam z użyciem suchych pasteli. Nie czuję sie dobrze w cieniowaniu, dlatego zrobiłam to delikatnie.
 
***
Podsumowując - liska szydełkowałam z przerwami okoła miesiąca. Projekt jest zaawansowany i niełatwy w wykonaniu, ale można się z niego dużo nauczyć. Polecam osobom także z umiejętnościami na poziomie średniozaawansowanym - na pewno sobie poradzicie. Liska szydełkuje się długo ze względu na dużą liczbę oczek w okrążeniach i detale, ale moim zdaniem efekt końcowy robi wrażenie. Wystarczy odrobina koncentracji i dalej jakoś pójdzie ;)

Składam podziękowania dla autorki :) Uwielbiam wzory Svetlany Pertsevy!

***
Co sądzicie o lisku? 
Mój lisek lubi słodkości, a najbardziej leśne lizaki :)

 
Miłego szydełkowania!

Komentarze

Prześlij komentarz