Robot - wzór LittleOwlsHut + polskie tłumaczenie wzoru

 

Tym razem biorę na warsztat Robota od LittleOwlsHut i tłumaczę ten wzór na język polski - wzór jest dostępny na etsy w sklepie LOH ze zniżką 30% do środy 27.01.2021. Na kanale YouTube możecie obejrzeć filmik, w którym opowiadam o projekcie. Na blogu dołączam zdjęcia. Subskrybujcie kanał i bloga. Miłego oglądania/czytania!

Filmik jest poniżej:





Dwie pierwsze strony wzoru zawierające sekcję Materiały i narzędzia: 

 


Autorka wzoru: Galina Astashova 

Poziom: zaawansowany

Rozmiar końcowy: wysokość ok. 33 cm (13 cali). 

 ***

Ja do mojego robota użyłam szydełka 2 mm i włóczki YarnArt Jeans: 

  • 63 (zielony) 2 motki
  • po jednym motku: żółty 3, granatowy 54, jasnoszary 80, fioletowy 72, biały, różowy 36

Zaczęłam od wykonania NÓG. 

NOGI

Dolna część nogi (złożona z dwóch części – części głównej i buta). 

Część główna


 
But i filcowa wkładka

W części głównej część górna jest wywrócona do wewnątrz, by utworzyła lejek. Do wnętrza buta włożyłam wkładkę wyciętą z kawałka grubego filcu (włożyłam 2 wkładki, bo miałam cieńszy filc). Autorka wzoru poleca włożyć woreczek z plastikowymi kulkami czy szklanymi koralikami, by dociążyć nogi (jeśli chcemy, by robot stał). Przy rozmiarze mojego robota i tak byłoby to niemożliwe, więc nie wkładałam woreczka.

Rozmiar wkładki: 7 cm długości, 6 cm szerokości. Załączam zdjęcie w JPEG - druk w rozmiarze oryginalnym na papierze A4.


Po wykonaniu okr. 22 włożyłam część główną przez otwór do buta. Autorka wzoru poleca zabezpieczyć tę część dwiema agrafkami (być może chodzi o jakieś bezpieczne spinki). Ja wolałam użyć włóczki. Później podczas wyszywania sznurówek wkłuwałam też igłę przez stopę robota. Warto zacieśnić otwór, wkłuwając igłę dziewiarską w oczka (sposób podobny do fastrygowania) i zaciągnąć.

Następnie wykonałam górną część nogi. Potrzeba dwóch koralików na każdy element. Użyłam koralików o średnicy 18 mm (autorka wzoru użyła koralików 12 mm). Wykorzystałam więc 4 koraliki. Jeśli nie macie wystarczająco dużych koralików, możecie powiększyć małe koraliki, szydełkując wokół nich kilka warstw. Przez otwory koralika i nogi włożyłam włóczkę w kontrastującym kolorze (otwór w nodze powstał przez wyszydełkowanie 3 oczek łańcuszka w określonych okrążeniach).

Górna część nogi

RAMIONA

Dolna część z palcami i górna część ramienia.

W części dolnej wyszydełkowałam 4 palce dla każdej dłoni. Robot nie zawiera ramy z drutu wewnątrz dłoni i palców. Kierowałam się instrukcjami we wzorze, więc w ostatnim okrążeniu palca wykonałam 3 półsłupki, wkłuwając szydełko w przeciwległe oczka (otwór palca jest spłaszczony zanim połączymy palce z dłonią). Ten sposób nie do końca mi pasuje - wolę łączenie palców, które nie są spłaszczone, jak np. w Szalonym króliku. Ale widocznie taki urok tego robota. W każdym razie, jeśli chcecie dodać ramę z drutu dla palców i dłoni, nie spłaszczajcie palców i zostawcie otwór. Instrukcje do włożenia ramy nie są jednak podane we wzorze. Co do łączenia palców, by otrzymać dłoń - wkłuwałam szydełko w pętle przednie i tylne każdego palca. Ramiona są mocno wypełnione.


 

Dolna i górna część każdego ramienia zawiera jeden korali, więc potrzebne są 4 koraliki do wykonania ramion. Część górna ramienia ma dolną część włożoną do wewnątrz, by utworzyła lejek (podobnie do głównej części nogi, która ma na tej samej zasadzie włożoną do wewnątrz część górną).

 

TUŁÓW

Dolna część tułowia zawiera dwa elementy w kształcie kopuły, które są włożone do wewnątrz, by utworzyć wgłębienia na nogi.



Górna część tułowia także zawiera kopulasty element włożony do wnętrza. Część dolna tułowia zawiera koralik, który trzeba włożyć do zagłębienia części górnej. Dobrze będzie także zacieśnić otwór wokół koralika. W tym celu należy nawlec włóczkę na igłę i przeprowadzić igłę na zasadzie fastrygi przez pętle przednie. Później do wnętrza tułowia będzie włożony drut. Najpierw jednak warto utorować drogę dla drutu - w tym celu posłużyłam się drutem dziewiarskim do robótek ręcznych.

 




GŁOWA

Górna część głowy zawiera kawałek grubego filcu. 


Dolna część głowy jest szydełkowana razem z górną częścią tułowia. Widzicie, że zmieniłam kolor włóczki na zielony, gdy zaczęłam przerabiać szyję (Prawie kończyła mi się granatowa włóczka, więc musiałam sobie jakoś poradzić, by wystarczyło na szczękę dolną). W okr. 75 połączyłam dolną i górną część głowy, wkłuwając szydełko w oczka tych części w określonych miejscach podanych we wzorze.


 

JĘZYK 

Jest wykonany przez wkłuwanie szydełka w oczka dolnej szczęki. 

OKO 

Ciekawy sposób wykonania oczu. Część zielona jest wywrócona tak, że tworzy się podwójna warstwa (wyjaśnione we wzorze). Zamiast koralików włożyłam bezpieczne oczka przed zamknięciem otworu oczu.

 



Wyszydełkowałam ZĘBY i CZAPKĘ / HEŁM (zawiera 1 koralik) 

Wykonałam BUTY oraz ozdoby dla tułowia i butów. Dla tułowia można zamiast kółka zrobić serduszko - ja zrobiłam kółko.

*** 

Wszystkie części poniżej:


 

Do wnętrza tułowia włożyłam ramę z drutu, formując pętlę na szczękę dolną. Końce drutu owinęłam taśmą izolacyjną. Przyszyłam pętlę z drutu do szczęki dolnej.


Przyszyłam język dookoła szczęki dolnej (przestrzeń pod pętlą z drutu trzeba nieco wypełnić przed całkowitym przyszyciem języka). Do przyszycia użyłam ściegu drabinkowego/krytego (z j. ang. ladder stitch).



Zęby przyszyłam do szczęki górnej (najpierw przyczepiłam szpilkami), wyszyłam zęby - pionowe kreski niebieską włóczką (co 5 okrążeń). 

Zabezpieczyłam górną część głowy z użyciem gumki silikonowej.

Połączyłam części nóg i ramion z użyciem włóczki (włóczka przechodzi przez otwór w koraliku). Sposób połączenia jest podany we wzorze.




 

Nogi połączyłam z dolną częścią tułowia. Zrobiłam też fałdki dla kończyn - są dzięki temu bardziej elastyczne.

Ukształtowałam nozdrza, przyszyłam hełm wokół głowy i przyszyłam oczy do hełmu (wcześniej ukształtowałam wgłębienia na oczy).

Udekorowałam nozdrza srebrnymi koralikami, ozdobiłam buty i klatkę piersiową. Wyszyłam też sznurówki na butach.

Jeśli wykonujecie zabawkę dla małego dziecka, lepiej zrezygnujcie z dodatkowych, niewłóczkowych elementów dla bezpieczeństwa.

 Robot jest gotowy :)



 

Komentarze