Zabiegane robaczki - Amigurumi Workshop #13


Hej, w kolejnym, już trzynastym warsztacie Amigurumi Workshop chciałam przedstawić Wam Zabiegane robaczki (Busy Bugs). Projekt wykonałam specjalnie na prezent dla uroczego małego przystojniaka. Zainspirowałam się serią książeczek kontrastowych dla maluchów, które uwielbiam. Zachęcam do obejrzenia prezentacji na kanale YouTube. Link podaję poniżej. W niedalekiej przyszłości zamierzam nagrać tutorial o tych robaczkach.

***
Amigurumi Workshop poniżej:
Książki są przeznaczone dla maluchów od 10/12 miesiąca. Gdy mój synek miał 6 miesięcy, kupiłam te książeczki w kartonowym pudełku. Początkowo Grześ miał dużo zabawy z wyjmowaniem książeczek i wkładaniem ich do pudełka. Później zainteresował się historyjkami, kolorami i kształtami.

W pierwszej części filmiku (link powyżej) opowiadam o książeczkach, a następnie opisuję szydełkowy projekt.
 
Zestaw w kartonowym pudełku (wydawnictwo Wilga | GWFoksal) zawiera książeczki z historiami, których głównymi bohaterami są: mrówka, biedronka, pszczółka i świetlik.

Bardzo zabiegana mrówka – mrówka zbiera nasionka arbuza, "czterolistne koniczynki, bo to same witaminki", nektar z kwiatków, "porannej rosy dzbanuszek i pajęczyny kłębuszek". W końcu, wyczerpana, kładzie się spać, śniąc o słodkich ciasteczkach.

Bardzo zdolna biedronka – biedronka chciała zostać artystką i wszystko ozdabiała czarnymi kropkami (słoneczko, muchomorek, kwiatki). Bardzo ciężko pracowała i po całym dniu położyła się spać, śniąc o kropeczkach.

Bardzo zalatana pszczoła – pracowita pszczoła zbiera pyłek. "Nie ma czasu zjeść obiadku, wciąż uwija się wśród kwiatków". Cały dzień napełniała plastry miodem i w końcu zasnęła w ulu, śniąc o miodku.

Bardzo pracowity świetlik – historia jest następująca: kiedy nadchodzi noc, świetlik chce rozświetlić niebo. "Poprosił księżyc, by otworzył oczka, pstryknął go w nosek i obudził śpioszka". Rozświetlił gwiaździste niebo i zmęczony poszedł spać - ziewnął, pomachał gwiazdkom na dobranoc, zamknął oczka, migocząc światełkiem.
Każdemu robaczkowi przypisane są cztery kolory i kształty. Starałam się nawiązać do tego w moim szydełkowym projekcie.

***

Wyszydełkowałam cztery robaczki - tułów każdego robaczka opiera się na innym wzorze.
Kolory nawiązują do kolorów z książeczek, ale musiałam je nieco dostosować.

  

Pszczoła

Zaczęłam od wykonania pszczółki, opracowując wzór bazowy na głowę i tułów robaczków. Tułów pszczoły jest podzielony na żółte i czarne segmenty, w których stopniowo zmniejsza się liczba oczek w okrążeniach. Pszczoła ma czarną "czapkę" na głowie, ze spiczastym elementem z przodu - chciałam dodać głowie nieco więcej kontrastu, żeby pszczółka nie była taka łysa :)
Pszczoła ma czułki, trzy pary odnóży, jasnoniebieskie skrzydełka i co więcej - robaczki piszczą i grzechoczą.
Wszystkie robaczki mają doczepiony gryzak w kolorze odpowiadającym kolorom z książeczek. Dwa robaczki grzechoczą (grzechotka jest w głowie), a dwa piszczą (piszczek jest w tułowiu).
Poniżej możecie zobaczyć dwie grzechotki (kulka i płaski walec) oraz jeden piszczek:

Aby dodać gryzak, zakończyłam na 12 oczkach w okrążeniu i następnie spłaszczyłam okrąg na pół i przerobiłam 6 ps., wkłuwając szydełko w przeciwległe oczka okrążenia, by zamknąć otwór (wcześniej trzeba dobrze wypełnić tułów). Dalej szydełkowałam w rzędach (1 oczko zwrotne na końcu każdego rzędu) - dostosowałam liczbę rzędów tak, by pasek miał odpowiednią długość dopasowaną do gryzaka.

Jeśli nie chcecie dodawać gryzaka, to możecie zamknąć otwór zwyczajnie, wykonując 6 zmniejszeń (6 R ; R = redukcja, 2 ps. razem, ang. decrease, sc2tog) i zakończyć robótkę.
Ponieważ nie mogłam znaleźć gryzaków w tych samych kształtach jak w książeczce (tylko biedronka ma gryzak w kształcie koła), dołączyłam gryzaki w tych samych kolorach, różniące się kształtami.

Biedronka

Biedronka ma czerwony pancerz z czarnymi kropkami. Na głowie ma czapkę ze spiczastym elementem, podobnie jak pszczoła. Tułów dostosowałam do wielkości piszczka.
Wszystkie robaczki mają takie same szczegóły twarzy, dzięki czemu są do siebie podobne.
Do wykonania policzków i kropek użyłam ściegu "plecione koło" (ang. woven wheel stitch).
Tutorial, jak wyszyć takie policzki, jest dostępny na moim kanale w filmiku o czterolistnej koniczynce.


Mrówka

Mrówka ma brązowe i czarne paski oraz szerszy odwłok, dostosowany do wielkości piszczka.
Ma 3 pary odnóży, a na głowie "czapkę" bez spiczastego elementu (chciałam nieco zróżnicować robaczki).

Świetlik

Świetlik ma zielony odwłok, zieloną czapkę (podobnie jak mrówka) i cieńszy tułów niż pozostałe robaczki. Ma dwie pary skrzydełek i zielony gryzak.

KSZTAŁTY

Dodatkowo, ponieważ nie mogłam znaleźć gryzaków w takim samym kształcie jak w książeczce, postanowiłam wyszydełkować cztery kształty: koło, trójkąt, sześciokąt i gwiazdkę w konkretnych kolorach.

Wyszydełkowałam dwa takie same kształty i połączyłam je ze sobą, przerabiając dookoła półsłupki krawędzie obu kształtów. Zanim połączyłam do końca kształty, dodałam wewnątrz szeleszczącą folię. Na końcu można przyszyć wystające kawałki wstążki i otrzymamy interesującą zabawkę sensoryczną.
Kształty jeszcze nie są gotowe - pokażę je Wam podczas nagrywania tutoriala o robaczkach.

I jeszcze jeden gadżet-prezent na końcu (poza amigurumi) - wykonałam gryzak z silikonowymi koralikami:


Co dalej… Zanim zabiorę się do nagrywania tutoriala o robaczkach, najpierw przygotuję tutorial o żabce (jest już prawie gotowy), którą kiedyś już Wam pokazywałam, a później będą inne stwory ;)

Wkładam dużo serca w moje projekty - dobrze wiedzieć, że Wam się podobają.
Dziękuję za wszystkie miłe słowa, które do tej pory otrzymałam. To motywacja do dalszych działań :)
Subskrybujcie mój kanał i blog :) Do zobaczenia! :) 
Komentarze