Mikołaj (Cheerful Santa) - wzór: LittleOwlsHut - Amigurumi Workshop #8


Ho ho ho! Święta coraz bliżej, w supermarketach choinki i bombki, więc już najwyższy czas zacząć wykonywać świąteczne dekoracje :-) Moja propozycja dla Was - Mikołaj (Cheerful Santa) - wzór od LittleOwlsHut. Niezmiennie jestem wielbicielką wzorów LOH, więc - jak już pewnie zauważyliście - często do nich zaglądam. Zwłaszcza że mam możliwość także przetłumaczyć dla Was te wzory na j. polski. Na moim kanale YouTube zamieściłam krótki filmik o Mikołaju w ramach serii Amigurumi Workshop - zachęcam do obejrzenia. W poście podaję nieco informacji okraszonych zdjęciami z prac nad projektem :-) Zaczynajmy!

***
Poniżej jest link do filmiku o Mikołaju:


W opisie do filmu na kanale YouTube znajdziecie linki do wzoru w terminologii US i mojego polskiego tłumaczenia. Bardzo się starałam, by wszystko w tłumaczeniu było maksymalnie zrozumiałe - mam nadzieję, że tak jest. .

Autorka wzoru: Svetlana Bakaeva.
Poziom: średniozaawansowany.
Projekt nie jest trudny do wykonania, ale pochłania trochę czasu.

Autorka używa dwóch rodzajów włóczek: 
 • włóczka podstawowa - do tej włóczki ja użyłam szydełka 2 mm
 • włóczka dwa razy cieńsza niż podstawowa (autorka poleca rozdzielić włóczkę podstawową na dwie nitki) - ja użyłam szydełka 1,25 mm.

   Włóczka podstawowa (po lewej stronie), włóczka dwa razy cieńsza (po prawej stronie)

  Pracowałam włóczką YarnArt Jeans (sport weight, 160 m/50 g):
  • czerwony nr 51 - 2 motki
  • beżowy nr 05 - 1 motek
  Autorka wzoru używa natomiast takiej włóczki: 100% akryl, fingering, 4 ply, 200 m/50 g; 20 g koloru czerwonego i 5 g różowego. Dla włóczki podstawowej używa szydełka 1,4 mm, a dla włóczki dwa razy cieńszej - 1 mm.

  Podczas pracy miałam niestety problem z ilością włóczki - opisuję to w filmiku. W skrócie pisząc - optymistycznie założyłam, że wystarczy jeden motek koloru czerwonego (akurat tyle znalazłam w swoich zapasach), ale niestety włóczki zabrakło do dokończenia rękawa i czapki. Zamówiłam więc kolejny motek - niestety jego odcień, mimo tego samego numeru, różnił się znacząco od zużytego już przeze mnie motka.  Kolor czerwony miał jaśniejszy odcień. Słyszałam już kilkakrotnie o problemach z odcieniami w przypadku YarnArt Jeans (warto zamawiać więcej motków albo pytać o tę samą serię). Ja jednak poszłam na żywioł.
  Różnicę widać gołym okiem na zdjęciu poniżej:


  Koniec końców - wszystko wyszło całkiem OK, ale musiałam trochę pokombinować. Sprułam kilka okrążeń tułowia, dodałam tu nową jaśniejszą włóczkę (i tak nie będzie widoczna pod płaszczem Mikusia), a pozostałą ilość czerwonej włóczki wykorzystałam do dokończenia rękawa. Myślałam, że wystarczy też do czapki, ale zabrakło. Zadecydowałam więc, że czapkę wykonam w całości w jaśniejszym odcieniu czerwieni.

  Włóczki podstawowej w kolorze czerwonym użyłam do wykonania stóp, nóg, tułowia, płaszcza, rękawów i czapki.

  Płaszcz

   Płaszcz i rękawy wykonane oddzielnie

  Czapka - jaśniejszy odcień czerwieni

  Do wykonania elementów ciała zamiast włóczki podstawowej w kolorze różowym ja użyłam koloru beżowego.
  Z kolei włóczką dwa razy cieńszą niż włóczka podstawowa wykonałam ręce, ramiona i usta. Autorka wzoru używa szydełka 1 mm.
  Ręce wypełnione ramą z drutu

  Ramiona w rękawach płaszcza

   Uszy

  Mikołaj opiera się na ramie z drutu wewnątrz ciała. Ja użyłam przewodu o średnicy 2 mm wewnątrz ciała i cieńszego (1 mm) wewnątrz palców.  Określone długości drutu są podane w sekcji "Materiały i narzędzia" we wzorze. Końce drutu standardowo zabezpieczyłam taśmą izolacyjną.
  Niekiedy we wzorze podana jest informacja o przerobieniu oczek dodatkowych, tzw. shift stitches, by wyrównać pozycję znacznika na początku okrążenia.

  Czapka

  Ostatecznie wykonałam dwie czapki.Czapka bez obrobionych brzegów i pompona wygląda tak:

  Do obrobienia brzegu czapki autorka wykorzystuje włóczkę fantazyjną. Jeśli jednak takiej nie macie, możecie przerobić ścieg pętelkowy - w filmiku podaję jedną z propozycji, jak go wykonać.

  Jak szydełkowałam pierwszą czapkę, to do obrobienia użyłam czterech nitek włóczki Alize Softy zamiast ściegu pętelkowego. Wkłuwałam szydełko w co drugie oczko, bo połączone włóczki były dość grube. Następnie wykonałam pompon - wzór poniżej:

  POMPON – szydełkowa kulka:

  D - dodanie, 2 ps. w jednym oczku
  R - redukcja, 2 ps. razem

  Okr. 1: 6 ps. w magicznym pierścieniu [6]
  Okr. 2: 6 D [12]
  Okr. 3: (1 ps., D) x 6 [18]
  Okr. 4: 18 ps. [18]
  Okr. 5: (1 ps., R) x 6 [12]
  Okr. 6: 6 R [6]

  W międzyczasie, pracując nad drugą częścią filmiku, zrobiłam porządki we włóczkowych zapasach i ku mojemu zaskoczeniu znalazłam motek w kolorze czerwonym, w odcieniu takim samym jak większość czerwieni Mikołaja. Szkoda, że tak późno. Zdecydowałam więc, że jeszcze raz wykonam czapkę, ale z użyciem odnalezionej czerwonej włóczki.
  Czapę w odcieniu jaśniejszej czerwieni zostawię więc sobie na później, do kolejnego Mikołajowego projektu.

  Dzięki temu, że jeszcze raz zaczęłam szydełkować czapkę, miałam możliwość pokazania Wam, jak wykonać ścieg pętelkowy. Instrukcje poniżej:
  1. Owiń włóczkę 2 i pół razy dookoła palca wskazującego.
  2. Wkłuj szydełko pod obie pętle w oczku robótki (pracuj od strony lewej / wewnętrznej czapki, ponieważ pętelki pojawią się na stronie prawej).
  3. Chwyć od góry trzy pętle i przeciągnij je przez oczko.
  4. Zdejmij dwie pętle z palca, przytrzymaj je, a następnie chwyć włóczkę, którą pracujesz i przeciągnij przez wszystkie pętle na szydełku.
  1. Czapka - strona wewnętrzna.
  2. Czapka - strona zewnętrzna.

  Metodą pętelkową wykonałam też pompon.


  Na końcu należało skręcić czapkę ku dołowi. Zgodnie z instrukcją przeprowadziłam więc ścieg po wierzchu czapki - od góry do połowy jej długości, zaciągnęłam włóczkę i zabezpieczyłam od strony wewnętrznej.
  Czapka była gotowa - pozostało tylko przyszyć ją do głowy.

  Poniżej widzicie wszystkie elementy Mikołaja, które trzeba było zebrać w całość:  GŁOWA

  Gdy wszystkie elementy głowy Mikołaja (uszy, duży nos, usta) były gotowe, przed przyszyciem przyczepiłam je szpilkami i przykleiłam oczy.

  Duży nos jest wykonany z podstawowej włóczki beżowej, ale jeśli chcecie wyszydełkować mniejszy nos, użyjcie włóczki dwa razy cieńszej. 

  Jeśli chodzi o oczy – wycięłam dwa owalne kawałki białego filcu i przyszyłam do nich malutkie koraliki (źrenice). Źrenice można też namalować kredką akwarelową czy użyć metody filcowania. Na końcu kawałki filcu przykleiłam do twarzy.

  Usta są wykonane z włóczki beżowej dwa razy cieńszej niż włóczka podstawowa. Część wewnętrzna jest w kolorze czarnym i ma język wyhaftowany czerwoną nitką. Usta wypełniłam wzdłuż dolnego brzegu i przeszyłam ściegiem, by wypełnienie się nie przesunęło. Następnie do części beżowej przyszyłam czarną część wewnętrzną.

  ***
  Kolejnym etapem było nałożenie płaszcza na tułów Mikołaja i przyszycie części przedniej, wywiniętej pod spód, w miejscu talii. Włożyłam ramiona do wnętrza rękawów i przyszyłam je do górnej części tułowia, pamiętając o drucie, który także powinien znaleźć się we wnętrzu tułowia.
  We wzorze autorka szydełkuje czarny pas i nakłada na niego klamerkę. Ja użyłam zwykłego paska lakierowanego, który odpowiednio docięłam, zrobiłam otwór na klamerkę i zapięłam w miejscu talii na płaszczu. Jeśli szydełkujecie pasek, to trzeba jego dwa końce zszyć z tyłu.
  Włożyłam głowę na drut wystający z szyi - miałam z tym trochę trudności, bo otwór na drut był zbyt mały. Na końcu przyszyłam głowę do tułowia.
   


  W kolejnym kroku doczepiłam wąsy i brodę. Praca z włóczką do filcowania była dla mnie nowym doświadczeniem, ale jakoś się udało. Filcować niestety nie potrafię - może kiedyś spróbuję. Dostosowałam długość i szerokość włóczkowych pasków do potrzeb Mikołaja.

  Wąsy i brodę doczepiłam tak jak wczepia się frędzle. Za przykład może posłużyć mój tutorial dotyczący sukienki z tiulowych pasków Pani Misiowej z tutoriala Zakochane misie (Bears in Love): zobacz: Strój Pani Misiowej - Zakochane misie (tiulowe paski wczepiałam w sposób podobny do brody Mikołaja).

  Na końcu włożyłam czapkę (dodałam nieco wypełnienia) i przyszyłam ją do głowy Mikołaja. Przyszycie jest opcjonalne, możecie też włożyć drut do czapki, by nadać jej pożądany kształt, jak chcecie.

  Rozmiar końcowy Mikołaja (z uwzględnieniem podanych materiałów) wynosi 22 cm wysokości bez czapki i 30 cm wysokości z czapką.
  Oryginalny Mikołaj ze wzoru ma wysokość 16 cm (bez czapki).

  Przypominam - linki do polskiego tłumaczenia wzoru znajdziecie w opisie filmiku YouTube.
  Co sądzicie o Mikołaju w moim wykonaniu? 

  HO HO HO!
  Komentarze

  1. Twój Mikołaj jest przeuroczy. Szkoda, że taki pracochłonny.
   Pozdrawiam.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Coś z moim wzrokiem chyba jest nie tak. Dopiero zauważyłam Twój komentarz. Dziękuję ;-) Pozdrawiam serdecznie!

    Usuń
  2. Odpowiedzi
   1. Dziękuję :) Zachęcam do wykonania, święta już niedługo ;)

    Usuń

  Prześlij komentarz