TIP 3: Jak tworzyć szydełkowe grafy w programie MS Excel

Witajcie,
ostatnio wykonałam sześcian złożony z szydełkowych kwadratów (efekty prezentuję w filmiku wprowadzającym do "kwadratowej" serii tutoriali na moim kanale youtube). Na każdej ściance sześcianu postanowiłam dodać literki, cyferki czy obrazki. Wzięłam więc do ręki ołówek i zabrałam się do pracy. Początkowo tworzyłam robocze grafy na kartce w kratkę, ale zdecydowanie szybszym sposobem jest wykorzystanie programu Microsoft Excel, który świetnie nadaje się do tworzenia szydełkowych pikselowych grafów. Ustawienia programu trzeba jednak nieco dostosować. Instrukcje znajdziecie poniżej.1. Po otwarciu nowego pliku możemy zmienić jednostki na linijce (czyli ustawić np. milimetry, centymetry lub piksele).
Wchodzimy w PLIK > OPCJE > wybieramy zakładkę ZAAWANSOWANE > WYŚWIETLANIE > JEDNOSTKI LINIJKI
Ja wybrałam milimetry:2. W prawym dolnym rogu okna programu przełączyłam widok na UKŁAD STRONY. Wtedy na każdej stronie tworzę osobny schemat, który później w łatwy sposób można wydrukować po zapisaniu pliku jako PDF:
Teraz ustalam szerokość kolumny i wysokość wiersza. Na potrzeby mojego projektu ustaliłam wymiary kratki (wysokość i szerokość) na 0,95 mm:

3. Klikam prawym przyciskiem myszy na linijkę górną (poziomą) i wybieram SZEROKOŚĆ KOLUMNY:4. Klikam prawym przyciskiem myszy na linijkę boczną (pionową) i ustalam WYSOKOŚĆ WIERSZA:5. Następnie ustalam obramowanie (NARZĘDZIA GŁÓWNE > OBRAMOWANIA). Ja dodałam najpierw wszystkie krawędzie w obszarze mojego schematu i pogrubiłam krawędź kwadratu - właściwego obszaru, w ramach którego tworzę obrazek.
Dodałam także numery rzędów i kolumn.

Jak czytać taki graf?

Graf czytamy od dołu do góry, każdy rząd odpowiada rzędowi naszej robótki, a każda krateczka - oczku (w przypadku mojego kwadratu jest to półsłupek).
Od lewej strony na dole schematu (x) rozpoczynam szydełkować oczka łańcuszka (nie numeruję  rzędu łańcuszka, który na rysunku oznaczony jest czerwoną linią). Rozpoczynam od 20 oczek łańcuszka, w tym jest jedno oczko zwrotne (zaznaczyłam na schemacie jako czerwony punkt na końcu każdego rzędu).
Każdy kolejny rząd liczy 19 półsłupków + jedno oczko zwrotne, po czym odwracamy robótkę.
W powyższym schemacie niebieskie strzałki oznaczają kierunek czytania rzędów.
Rzędy nieparzyste czytamy od strony prawej do lewej (to jest prawa, właściwa strona naszej robótki).
Rzędy parzyste czytamy od strony lewej do prawej (pamiętając, że to lewa strona naszej robótki po odwróceniu).

Podczas zmiany kolorów w trakcie rzędu musimy pamiętać, by nasze robocze włóczki były tylko po lewej stronie w rzędach parzystych.
Gdy zmiana kolorów zachodzi na niewielkim obszarze, to nie ucinam włóczki przy zmianie kolorów, pamiętając o odpowiednim jej naprężeniu. Gdy jednak zmiana występuje na szerszym obszarze, najczęściej w miejscach skrajnych schematu, to wolę uciąć włóczkę, ponieważ nieodpowiednie - zbyt duże czy małe naprężenie - spowoduje deformację naszego kwadratu
(na potrzeby youtube'owego tutoriala zrezygnowałam jednak z ucinania włóczek, by usprawnić pracę).

Na powyższym schemacie użyjemy tylko dwóch kolorów włóczek, ale w innych projektach obrazkowych pokażę Wam nieco więcej kolorów. Warto wypracować własną metodę radzenia sobie z włóczkami, żeby się nie zaplątać ;-) 

Załączam też link to dokumentu xls zawierającego 15 pustych stron w formacie, w którym wykonywałam moje szydełkowe kwadraty, jeśli będziecie chcieli stworzyć własne obrazki dostosowane do wymiarów moich kwadratów.

Post wprowadzający w temat kwadratów:
Szydełkowe kwadraty - wprowadzenie (szydełkowanie gobelinowe)


Mam nadzieję, że te informacje będą dla Was przydatne :-)

Powodzenia w tworzeniu personalizowanych grafów, a w razie pytań piszcie - chętnie pomogę.


Komentarze