New Year: new blog | Nowy Rok: nowy blogDear friends :-) It's time to go further, so I decided to set up my own blog. I will share with you my passion - crocheting amigurumi and my free patterns.
It was long time to make a decision and find some time to do it. But the end of year is great time, I think. I'm from Poland and Polish is my language, but I try to write in English to share my passion with you from all over the world :-) I am still learning English, so you will find certainly incorrectness in my posts (grammar is not my strong point etc.). Sorry for that in advance - don't hesitate to write comments if something I wrote was unclear for you :-)
Start with overview of year 2017. At the end of March I set up page on Facebook and in June I created a YouTube channel
My son Grześ had his first birthday that time, so much happens :-)
I crochet when I can, late evening, early morning, before the work, after the work, when son is sleeping, trying to find work-life balance and looking after my child and husband :-)
I have lots of ideas but day is too short.

To the point - in the video on my YouTube channel you can watch all my projects made in 2017 (quite nice music in background) ;-)
I will try to complete the written patterns on my blog and add new patterns.
Subscribe my channel if you want to be up-to-date with my projects.
See you in 2018!! :-)***

Kochani, postanowiłam iść o krok dalej - utworzyłam więc bloga, na którym będę dzielić się z Wami moją szydełkową pasją - projektami amigurumi i darmowymi wzorami własnego autorstwa.
Długo czasu się do tego zbierałam, ale koniec roku jest dobrym momentem, by coś w końcu postanowić. Blog będzie w języku polskim i angielskim, by ze wzorów mogło skorzystać jak najwięcej osób.
Jeśli będzie coś niejasnego w opisie itp. dajcie proszę znać w komentarzach.

Na początek podsumowanie roku 2017. Pod koniec marca założyłam stronę na Facebooku, a od czerwca prowadzę kanał na YouTube.

Mój synek Grześ zdążył w tym czasie skończyć roczek, więc ogólnie dużo się dzieje :-) Szydełkuję, kiedy tylko się da, późnym wieczorem, wczesnym rankiem, przed pracą, po pracy, w czasie, gdy Grześ śpi, ogarniając dom, pracując i starając się nie zaniedbywać męża :-) 
Nie brakuje mi pomysłów na kolejne projekty, tylko doba niestety jest zbyt krótka.
Ale do rzeczy - na kanale YouTube znajdziecie filmik z krótkim podsumowaniem projektów, które wykonałam w 2017 roku (z całkiem przyjemną dla ucha muzyką w tle) ;-). Stopniowo będę starała się uzupełniać na blogu spisane wzory moich projektów i dodawać kolejne, nowe wzory.
Subskrybujcie mój kanał YouTube, by być na bieżąco.
Do zobaczenia w 2018 roku!!


Komentarze